Görüş

Yeni Hükümet ve Filistin Politikasının Geleceği

Filistin Devlet başkanı Mahmud Abbas, Fetih Merkez Komitesi üyesi Mohammad Shtayyeh’den 10 Mart’ta yeni Ramallah hükümetini kurmasını istedi. Bundan sonra, Shtayyeh Ocak ayında Abbas’a istifasını veren Rami Hamdallah’ın yerine geçecek. Süreç, Abbas’ın Filistin Parlamentosu’nu feshetmeye karar verdiği Aralık ayında başladı. Ardından Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Abbas’a, El-Fetih Merkez Komitesi üyelerinden birini yeni başbakan olarak atamasını tavsiye etti.

Uzun süredir Abbas ve müttefiki Filistinli politikacılardan biri olan Shtayyeh, Filistin halkının zorluklarının üstesinden gelmek için doğru kişi olarak görülüyor. Doktora derecesine sahip olan Shtayyeh. Sussex Üniversitesi’nden ekonomik gelişimde ve Birzeit Üniversitesi’nde profesör ve dekan olarak çalışmış, Filistin’in sosyal ve ekonomik sorunlarını çözecek uzmanlığa sahiptir. Ayrıca, 2005-2010 yılları arasında konut ve inşaat bakanlığı yaptı ve Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Ekonomik Konseyi’nin başkanı. Ştayyeh, Abbas’ı başarabilen en güçlü aday olarak görülüyor.

Başbakanlık görevine atanan Shtayyeh, ilk açıklamasını Anadolu Ajansı’na (AA) yaptı ve “birliği sağlamak, bölünmeyi sona erdirmek ve ulusal meşruiyeti Gazze’ye getirmeye” çalışacağını söyledi. Hükümetinin Filistin halkını bir sonraki seçimlere hazırlayacağını ve alacağını savundu. Shtayyeh, Filistin halkının “zor zamanların her çabasını ve farkındalığını hakettiğini” belirtti. Önceki hükümetin daha kapsayıcı olmasına rağmen, yenisinin daha özel olması bekleniyor. Yani, yeni hükümet Hamas ve İslami Cihad gruplarını içermeyecek. Ayrıca, yeni hükümet Gazze’de etkili olmayacak. Bu nedenle, bazı küçük siyasi partilerin temsil edilmesine rağmen, yeni hükümetin Fetih hakimiyeti altında olması bekleniyor. Nitekim, 2005’ten bu yana seçime gitmeden ülkeyi yöneten fiili lider Cumhurbaşkanı Abbas, Filistin’deki ana karar verici ve uluslararası arenadaki muhatap olarak kalacak.

El Fetih yetkilileri, hükümet değişiminin Hamas’ın inatçılığının ve ulusal birlik hükümeti içinde çalışmayı reddetmesinin bir sonucu olduğunu belirtti. Ancak Hamas, Ştayyeh atamasının “Abbas” ‘in tek taraflılığını ve iktidarın tekelini yansıttığını açıkladı. Hamas, yeni hükümeti, ulusal fikir birliği olmadığı için “ayrılıkçı bir hükümet” olarak görüyor. Hamas makamları, yeni hükümetin siyasi bölünmeyi derinleştireceğini iddia etti ve Abbas ‘dan hem cumhurbaşkanlığı hem de meclis seçimlerini mümkün olan en kısa sürede yapmasını istedi. Pek çok analist, Abbas’ın, 2007’den bu yana Gazze’deki siyasi otorite ve Gazze’deki temel otorite Hamas’ı daha da tecrit etmek için Ştayyeh’i görevlendirdiğini iddia ediyor.

Tecrübeli bir politikacının atanması, Filistinli müzakere ekibini güçlendirebilir, çünkü Shtayyeh bir hükümet bakanı ve barış görüşmelerinde Filistin temsilcisi olarak çalıştı. Ştayyeh, İsrail’in işgal altındaki batı yakasının bir parçası olarak ilan edilen Doğu Kudüs ile ilgili Filistinli tutumunu savunacak. Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Yüzyılın Anlaşması” adlı barış planını reddetmesi nedeniyle ABD hükümeti tarafından devredildi. Ayrıca, Abbas ABD ile Filistin ilişkilerini dondurmaya karar verdikten sonra, Trump hükümeti yardım için yüz milyonlarca doları kesti.

Genel olarak, Shtayyeh atanması iki ana olumlu sonuç verdi. İlk olarak, bir ekonomist olarak Shtayyeh, Filistin halkının ekonomik sorunlarını çözebilir. İkincisi, Trump’ın İsrail devletinin yalnızca Filistin topraklarında değil tüm bölgedeki üstünlüğüyle sona erecek bir girişim olarak görülen Asırlık Anlaşması’nın barış planına karşı koyabilir. Filistin siyasetindeki herhangi bir kutuplaşma, Başkan Trump’ın İsrail’in birleşmiş bir Kudüs hakkındaki iddiasını meşrulaştırmaya ve böylece krizi İsraillilerin lehine çözmeye çalıştığı bir zamanda Filistinlileri bir araya getirecek. Bununla birlikte, Hamas ve Filistinli İslami Cihat dışında kalan bir hükümetin zayıf ve savunmasız olduğu ve Filistin halkına çözüm bulamadığı söyleniyor.

Yeni Türkiye'de yayınlanan yazıların her türlü sorumluluğu yazara aittir. İlgili yazıların yayın ve her türlü telif hakkı Yeni Türkiye'ye aittir. Hiçbir yazı, yazılı izin alınmaksızın yayınlanamaz. Ancak yazının en fazla yüzde 25'lik kısımı, yazının bulunduğu sayfaya link verilerek kullanılabilir.

Yazar Hakkında

Muhittin Ataman

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörü